Home > اخبار انجمن > گزارش اجلاس دومین مجمع عمومی “انجمن آزادی اندیشه”

گزارش اجلاس دومین مجمع عمومی “انجمن آزادی اندیشه”

-
حسن یوسفی اشکوری
جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ - Apr 12, 2019

دومین مجمع عمومی «انجمن آزادی اندیشه» برای انتخاب هیئت مدیره جدید در ساعت ۲۰ به وقت اروپای مرکزی در روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ / ۷ آوریل ۲۰۱۹  به صورت مجازی برگزارشد.

از آنجا که طبق اساسنامه انجمن کسانی می توانند رأی بدهند که حق عضویت سالانه خود را پرداخت کرده باشند،  تا لحظه برگزاری مجمع ۲۸ نفر از مجموعه اعضا حق عضویت سال ۲۰۱۸ خود را پرداخته بودند و از این رو اینان می توانستند در مجمع حضور یافته و در رأی گیری برای انتخاب هیئت مدیره جدید شرکت کنند. از این افراد ۲۰ نفر در اجلاس حضور یافتند.

در آغاز پس از اعلام رسمیت مجمع به وسیله دبیر هیئت مدیره (اشکوری) آقای دکتر کاظم علمداری با پیشنهاد هئیت مدیره و تأیید حاضران به عنوان رئیس اجلاس انتخاب شد. آنگاه اشکوری گزارش هیئت مدیره را برای حاضران قرائت کرد که متن کامل آن در پی خواهد آمد.

سپس غالب حاضران پیرامون مضامین گزارش مجمع اظهارنظر کرده و عموما، ضمن اظهار رضایت و حمایت از فعالیت های هیئت مدیره کنونی انجمن، دیدگاههای انتقادی خود را بیان کرده و نیز پیشنهادهایی برای اعتلای فعالیت ها در آینده و به دست هیئت مدیره جدید ارائه دادند. پس از گفتگوهای مفصل، تصویب شد که این نظریات به طور کلی به عنوان چشم انداز و «نقشه راه آینده» برای دو سال دیگر مورد توجه هیئت مدیره جدید قرار گرفته و در چارچوب مواد اساسنامه و در حد توان و امکانات برای تحقق آنها بکوشند. در نهایت اعلام رأی شد و  عملکرد دو ساله هیئت مدیره انجمن به اتفاق آرا تصویب شد.

در قسمت پایانی برنامه کاندیداتوری اعلام شد. برخی افراد یا خود برای عضویت داوطلب شده و یا افرادی دیگری آنها را برای عضویت معرفی کردند. در نهایت ۹ نفر به ترتیب زیر به عنوان داوطلب معرفی شدند:

سعید پیوندی

نیره توحیدی

منصوره شجاعی

مهرداد صمدزاده

اسفندیار طبری

علیرضا کاظمی

ایمان گنجی

محمدرضا نیکفر

حسن یوسفی اشکوری

مصوب شد که پس از پایان جلسه از طریق ایمیلی اختصاصی، اعضا (اعم از کسانی که در اجلاس حضور داشتند و یا نداشتند ولی حق رأی دارند) آرای خود را از طریق ایمیل اعلام کنند. آقایان آرش جودکی و امید منتظری به عنوان منتخب و معتمد مجمع برای اخذ آرا انتخاب شدند. گفتنی است که رأی گیری کاملا مخفی بوده و ایمیل مورد اشاره نیز (که در واقع صندوق رأی خواهد بود) صرفا در اختیار این دو منتخب خواهد بود. پس از اتمام زمان رأی گیری، نتیجه انتخابات به دبیر هیئت مدیره اعلام خواهد شد.

اکنون با دریافت نتایج رأی گیری و مشارکت ۱۷ رأی دهنده، آرای داوطلبان به ترتیب بیشتر به کمتر چنین است:

نیره توحیدی ۱۷

منصوره شجاعی ۱۶

محمدرضا نیکفر ۱۵

حسن یوسفی اشکوری ۱۵

علیرضا کاظمی ۱۳

سعید پیوندی ۱۲

ایمان گنجی ۱۰

مهرداد صمدزاده ۹

اسفندیار طبری ۹

بدین ترتیب، پنج نفر نخست (توحیدی، شجاعی، نیکفر، اشکوری و کاظمی) به عنوان اعضای اصلی و دو نفر بعدی (پیوندی و گنجی ) به عنوان اعضای جانشین انتخاب شدند.

با سپاس مجدد از حضور گرم و مسئولانه تمام شرکت کنندگان در مجمع و کسانی که در رأی گیری شرکت کردند. به امید همکاری بیشتر تمام اعضای انجمن با هیئت مدیره جدید و برای تلاش در جهت تحقق اهداف انجمن آزادی اندیشه.

گزارشِ عملکردِ دوساله‌ی هیئت‌مدیره‌ی «انجمن آزادی اندیشه» به مجمع‌‌عمومیِ دومِ «انجمن»

دوستان و یاران انجمنِ آزادیِ اندیشه

ضمن خوشامدگویی و عرض شادباش نوروزی به حاضران در مجمع‌عمومی و سپاس از حضورتان و آرزوی موفقیت و بهروزی برای یکایک یاران، اینک گزارش کارنامه‌ی دوساله‌ی «انجمن» به آگاهیِ اعضای مجمع می‌رسد.

درآمد

همان‌طور که آگاهی دارید مسئولیتِ هیئت‌مدیره‌ی «انجمن» در سال گذشته با اطلاع و توافق شما نزدیک به چهار ماه تمدید شد. درواقع مجمع‌عمومیِ انجمن، براساسِ زمان قانونی، باید در ماهِ پایانیِ سال 2018 برگزار می‌شد اما، عملاً چنین نشد و به تأخیر افتاد. این تأخیر ریشه در وضعیتِ حسابِ بانکی ما در آلمان (به‌دلیل وضعیتی که می‌شناسیم) داشت. در سال گذشته شماره‌ی حساب «انجمن» به دلایلی خارج از اراده و عملکرد ما متوقف شد و مشکلاتی در گشودن شماره حساب جدید در آلمان رخ داد که به‌رغم کوشش های فراوان به جایی نرسید. سرانجام ناگزیر شدیم که «انجمن آزادی اندیشه» را در کشور هلند به‌ ثبت برسانیم و پس از ثبتِ «انجمن» در هلند امکانِ گشودنِ حسابِ بانکی فراهم آمد. حلِ مشکلِ حساب بانکی برای تشکیل مجمع‌عمومی الزام‌آور بود زیرا مجمع‌عمومی، براساسِ اساسنامه‌ی «انجمن»، تنها می‌تواند با شرکت اعضایی که حق عضویت خود را پرداخت کرده‌اند تشکیل شود. و بدونِ حساب بانکی پرداخت حقِ عضویتِ اعضای «انجمن» ناممکن بود. البته ما در آمریکا و کانادا با چنین مشکلی روبه‌رو نبودیم اما، بدونِ امکانِ شرکت اعضای «انجمن» در اروپا مجمع‌عمومی نمی‌توانست تشکیل شود.

بااین‌همه از این تأخیر ناخواسته پوزش می‌خواهیم.

عملکردِ دوساله‌ی هیئت‌مدیره‌ی «انجمن» ازاین‌قرار است:

1 – نشست های منظمِ هیئت‌مدیره‌ی «انجمن»

نخستین مجمع‌عمومیِ «انجمن» در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۶ به صورت مجازی و با شرکتِ بیست و دو نفر از اعضایِ دارایِ حقِ رأی انجام شد (که البته برخی از دوستان به‌صورت وکالتی حق رأی خود را اعمال کردند). در انتخابات آن مجمع‌عمومی پنج نفر به‌عنوان اعضای اصلی و دو نفر به‌عنوان اعضای جانشین هیئت‌مدیره برگزیده شدند (نیره توحیدی، ویکتوریا طهماسبی، کاظم کردوانی، محمدرضا نیکفر، حسن یوسفی اشکوری به‌عنوانِ اعضای اصلی و علی‌رضا کاظمی و امید منتظری به‌عنوان اعضای جانشین).

جلسه‌های هیئت‌مدیره‌ی «انجمن» غالباً به صورت منظم، دو هفته یک بار، تشکیل شده و پس از رایزنی درباره‌ی نیازهای روز و متوسط مدت «انجمن» برای تحققِ وظیفه‌هایِ محوله و تعریف شده تا حدِ امکان کوشیده است. همچنین به آگاهی می‌رسانیم که دوستِ همکارمان، خانم طهماسبی گرامی، پس از چند بار حضور در جلسه‌های هیئت‌مدیره به‌علت مشکلاتی که داشته‌اند همکاری خود را قطع کرده‌اند و دیگر در هیچ یک از جلسه‌ها و فعالیت های انجمن شرکت نکرده‌اند.

2 – تداومِ انتشارِ نشریه‌ی «انجمن آزادی اندیشه»

نشریه‌ی «آزادی اندیشه» که از پیش با سردبیریِ آقای کردوانی منتشر می شده، در این دوره نیز به انتشار خود ادامه داد. در این فاصله سه شماره منتشر شده و شماره چهارم آن (شماره هفتم از مجموعه‌ی مجلدات) البته با تأخیر به زودی منتشر خواهد شد. گفتنی است که در دو شماره‌ی اخیر برخی اعضا به عنوان سردبیرِ موردی همکاری داشته اند. شماره پنجم آقای اشکوری همکاری داشته و در شماره‌ی هفتم که در دست انتشار است خانم توحیدی مسئولیت مشترکِ سردبیری را با آقای کردوانی برعهده دارد.

درخصوصِ مشکلاتی که برای انتشار نشریه با آن روبه‌رو هستیم در صورت لزوم در مجمع‌عمومی بیشتر سخن خواهیم گفت اما، به‌اشاره بگوییم که پس از بحث و رایزنیِ هیئت‌تحریریه‌ی نشریه و هیئت‌مدیره‌ی «انجمن» برای انتخابِ موضوع اصلی هر شماره، به دوستان و همکاران عزیز برای سفارش مقاله مراجعه می‌شود. پس از دریافت هر مقاله، آن را برای دو نفر جهتِ نظردهی فرستاده و سپس نظرهای دریافت شده را برای نویسنده‌ی مقاله ارسال می‌گردد و گاه این رفت‌وآمد بیش از یک بار صورت می‌گیرد. پس از دریافتِ متنِ نهاییِ مقاله مرحله‌ی ویرایشِ فارسی و ویرایش نگارشیِ خط انجام می‌شود. سردبیر نشریه دست‌کم هر مقاله را ۵ بار (رویِ صفحه‌ی کامپیوتر) می‌خواند و بررسی می‌کند. به‌عبارت‌دیگر یک شماره‌ی ۳۰۰ صفحه‌ای دستِ‌کم ۱۵۰۰ صفحه خواندن روی صفحه‌ی کامپیوتر دارد.

به‌رغم همه‌ی مشکلات خوشحال هستیم که به‌یمن همکاری صمیمانه و پُرارزش دوستان بزرگواری که تا امروز در نوشتن مقاله‌های ارزش‌مند خود به ما یاری رسانده‌اند (و در اینجا یک بار دیگر از همه‌ی آنان تشکر می‌کنیم)، امروز نشریه‌ی «آزادی اندیشه» (به‌رغم انتشار نامنظم آن) به یکی از معتبرترین نشریه‌های علوم انسانی و اجتماعی ایران تبدیل شده است.

هر شماره‌ی نشریه دست‌کم میان ۲۰ تا ۳۰ هزار بیننده دارد.  نسخه‌ی پی.دی.اف. آن بین ۴  تا ۵ هزار نسخه ضبط می‌شود. تاآنجاکه اطلاع داریم برخی از استادان دانشگاه‌های ایران از هر شماره‌ی نشریه میان ۵ تا ۱۵ شماره را فتوکپی می‌کنند و آن‌ها را پخش می‌کنند. دوستانی نقل کرده‌اند که نسخه‌های چاپیِ نشریه را زیرِ پیشخوانِ برخی کتابفروشی‌ها دیده‌اند.

از هر شماره‌ی نشریه افزون بر نسخه‌ی دیجیتالی آن میان ۲۵ تا ۵۰ نسخه به‌دست دوستان گرامی «ایران آکادمیا» به‌صورتِ چاپی منتشر می‌شود که ازجمله برای ارسال به کتابخانه‌های بزرگ چند شهر بسیار مهم است. در همین جا از این دوستان سپاسگزاری می‌کنیم.

3 – وبینارهای ماهانه‌ی «انجمن»

در این دوسال وبینارهای ماهانه‌ی انجمن تقریباً به‌شکل منظم برگزار شده است. در هرماه شخصیتی فرهنگی و علمی میهمان انجمن بوده و در موضوع مشخص علمی و پژوهشی خود با مخاطبان سخن گفته است. چنان که آشنایان و مخاطبان اطلاع دارند این برنامه‌ها به‌صورت زنده‌ی گفت‌وگو و یا سخنرانی و در هر دو صورت همراه با پاسخ به پرسش‌های شنوندگان اجرا می‌شود. این برنامه ها به‌صورت زنده (از طریق فیس بوک) پخش شده و سپس در سایت انجمن و در یوتیوپ برای عموم قابل دسترسی است. این برنامه که تقریباً در آخرین یکشنبه‌ی هر ماهِ میلادی برگذار می‌شود افزون بر گسترده کردن ارتباط میان اعضای انجمن و انجمن و علاقه‌مندان بحث‌های نظری در پهنه‌ی علوم انسانی و اجتماعی، با استقبال روبه‌رو شده است. مدیریت این وبینارها با آقای کاظمی است.

4 سمینارهای «انجمن»

از میانه‌ی سال ۲۰۱۷ هیئت‌مدیره‌ی «انجمن» ضرورت برگزاری سمینارهای نظری درخصوص موضوع‌های روز را بررسی و  تصویب کرد که در زمان‌های مناسب سمینارهایی با موضوع‌های مختلف و مفید و هر بار در شهری برگذار شود. هدف آن نیز ازیک‌سو ارتباط مستقیم‌تر با اعضا و علاقه‌مندان و ازسوی‌دیگر  افزودن دامنه‌ی فعالیت‌های فرهنگی و علمی «انجمن» بوده است. تاکنون سه سمینار در سه مکان مختلف برگزار شده است: اولی در تابستان ۲۰۱۷ در شهر کلن به مناسبت ۵۰۰ سالگی «رفرماسیون»، دومی در زمستان ۲۰۱۸ در شهر برلین برای بررسیِ نظریِ حرکتِ دختران خیابانِ انقلاب و حرکتِ‌های بزرگِ اعتراضیِ دی‌ماه ۹۶، سومی در پاییز ۲۰۱۸ در شهر پاریس به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب ایران. موضوع‌های سمینارها و سخنرانان و عنوان‌های عام و خاص سمینارها در زمان خود به اطلاع اعضا و کلیه‌ی مخاطبان رسیده است.

این سمینارها در زمان برگزاری به‌صورت زنده از طریق فیس بوک پخش شده‌اند و اکنون نیز فایل‌های تصویری و صوتی و در مواردی متن‌های نوشته‌شده‌ی سخنرانی‌ها در سایت «انجمن» در دسترس است.

5 – سایتِ «انجمن»

یکی از رکن‌هایِ «انجمن» سایت آن است. در این دوره آقای امید منتظری سردبیری سایت را بر عهده داشته است. بخشی از مقاله‌های منتشر شده در سایت بازنشرِ مقاله‌های انتشار یافته در نشریه‌ی «انجمن» به صورت جداگانه بوده و بخشی نیز به بازنشرِ مقاله‌های مفید در عرصه‌ی علوم انسانی و اجتماعی اختصاص داشته است. البته گاه نیز مقاله‌هایی برای بار نخست در سایت منتشر شده است. اطلاعیه ها و اخبار مرتبط با انجمن را می توانید در سایت ملاحظه کنید. درخصوص پُربارتر کردن سایت و ادامه‌ی کار آن امروز با مشکلاتی روبه‌رو هستیم که در زمانِ بحث بیشتر توضیح خواهیم داد.

6 خبرنامه‌ی «انجمن»

یکی دیگر از اقدام‌های هیئت‌مدیره برای گسترش ارتباط با اعضای «انجمن» و آگاه کردن آنان از فعالیت‌های آن، انتشار یک «خبرنامه»ی داخلی بوده است. در هر فصل یک شماره از این «خبرنامه» تنها میان اعضا پخش می‌شود که در آن گزارش کوتاهی از فعالیت‌های انجام شده و برنامه‌هایی که برای آینده سازمان داده شده‌اند می‌آید.

7 – امورِ مالی

واقعیت این است که براساسِ اساسنامه قرار بوده تمام اعضای انجمن سالانه مبلغی (فعلا برای اروپا ۳۰ یورو و برای اعضای آمریکا و کانادا ۵۰ دلار) پرداخت کنند اما، به‌دلیل مشکلات و نبودِ امکان پرداخت از طریق بانک درعمل سه سال (۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸) این مبلغ دریافت نشد. بااین‌حال پس از رفعِ مشکلِ حساب بانکی مصلحت چنین اقتضا کرد که تنها حقِ عضویتِ سال اخیر (۲۰۱۸) از اعضا دریافت شود که تاکنون شماری (البته نه چندان راضی کننده) حق عضویت خود را پرداخت کرده اند و در همین جا از همه‌ی این دوستان سپاسگزاریم. این وجه‌های محدودِ دریافتیِ حقِ عضویت در فعالیت‌های جاری «انجمن» از جمله صفحه‌آراییِ نشریه و انتشار دیجیتالی آن و سمینارها هزینه می‌شود.

کلام واپسین:

دوستان و یاران!

شما، همگی، اهل اندیشه و قلم هستید و هریک در جاهای مختلف فعالیت فکری و علمی و مدنی دارید. ازاین‌رو هم با مشکلات این نوع فعالیت‌ها آشنا هستید و هم از ضرورت چنین تکاپوهایی باخبرید و از همه مهم‌تر دغدغه‌های اجتماعی و ملی هم دارید و به‌همین‌دلیل عضوِ «انجمن آزادی اندیشه» شده و اکنون در اینجا حضور دارید. میهن مشترک ما در وضعیت دشواری قرار دارد و ما نیز به‌مثابه‌ی یک ایرانی به‌ویژه با هویتِ روشنفکریِ مردمی و مستقل در قبال میهن و مردمانش متعهد هستیم و فعلاً حداقل کاری که از نوعِ ماها برمی‌آید اندکی روشنگری و کمک به رشد و تعالی علوم انسانی در وطن است؛ هدفی که انجمن در آغاز بدان جهت تأسیس شد و تاکنون نیز هرچند محدود در این مسیر تلاش کرده است.

اما یاران! برای موفقیت بیشتر تلاش بیشتر لازم است و تلاش بیشتر هم به همکاری بیشتر و جدی‌تر یاران نیاز دارد و هم به کمک‌های فکری و مادی تمام اعضا محتاج است. پیش‌نهاد می‌کنیم که دوستان برای عضویت در هیئت‌مدیره‌ی جدید داوطلب بشوند و پس از راهیابی به هیئت‌مدیره هر یک مسئولیتِ رکنی از رکن‌های «انجمن» (به‌ویژه نشریه و سایت و نیز دبیری) را قبول کرده و بدین ترتیب انجمن را فعال‌تر و کارآمدتر کرده و برای تحقق هدف‌های آن در چارچوب اساسنامه بکوشند. همین طور توصیه‌ی اکید داریم که اعضا از طریق پرداخت حق عضویت و بیشتر با همتِ عالی انجمن را در پیشبرد هدف‌هایش یاری کنند.

برای همه‌ی شما و هیئت‌مدیره‌ی جدید آرزوی موفقیت داریم.

دبیر هیئت‌مدیره

۱۸ فروردین ۱۳۹۸ (۷ آوریل ۲۰۱۹)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.